В общи линии ти трябва следното:
1. Две машини със статични публични IP адреси. Желателно е да са в различни мрежи, независими една от друга.
2. На страницата на регистратора си описваш тези две машини като NS сървъри на твоя домейн. Търсиш опцията за създаване (регистриране) на нов NS, а не посочване на вече съществуващ. Проблемът е, че ако машините ти нямат регистриран вече FQDN (пълно и валидно име на хост), не можеш да посочиш IP като NS при регистратора ти и затова трябва да им присвоиш FQDN. В крайна сметка, регистраторът ти трябва да ти позволява да си регистрираш тези IP-та примерно като ns1.domain.com и ns2.domain.com и след това да ги посочиш като NS-и на зоната. Всички останали данни и промени по зоната вече се правят на самите сървъри, а не при регистратора. Той държи само записите от типа NS.
3. Двете машини трябва да имат инсталиран DNS сървър, който да съхранява зоновия файл или данните за зоната (ако ползваш например за целта някаква база от данни, LDAP и т.н.).
4. Всяка от двете машини трябва да е настроена така, че да дава достоверен (authoritative) отговор за твоята зона. Обикновено едната машина се настройва като master и промените върху зоната се правят на нея, а другата, която изпълнява ролята на slave, синхронизира данните от master-а, т.е. работи като slave.
5. Можеш да тестваш дали домейнът ти е настроен правилно от
DNSReport.