Автор Тема: Нокия и М$  (Прочетена 5459 пъти)

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Нокия и М$
« -: Feb 11, 2011, 17:19 »
Какво мислите за това:
http://computerworld.bg/34499_nokia_i_microsoft_stavat_partniori_za_smartfonite__dopalnenie/

Доста изненадващ ход от страна на Нокия, която до вчера подкрепяше доста проекти с отворен код.
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5334
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Нокия и М$
« Отговор #1 -: Feb 11, 2011, 17:29 »
Ами пак парички ще има, как няма да си сътрудничат. Има се интегрират, комерсиална работа е все пак.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: Нокия и М$
« Отговор #2 -: Feb 11, 2011, 17:55 »
То открай време е ясно, че Майкрософт винаги се свързват с губещия... за да стигнат до монополно положение. Ама за НОКИЯ .. ::) - явно бая са закъсали.
Инересен ще е и отговорът на Intel за Meego и другите проекти
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Нокия и М$
« Отговор #3 -: Feb 11, 2011, 18:32 »
отговор на въпросите в главите :

http://www.linux.org.ru/news/hardware/5896513

???
Какво ли ще стане ако M$ отворят 7 mobile???
Активен

tyuio

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Re: Нокия и М$
« Отговор #4 -: Feb 11, 2011, 21:50 »
ми нокиа не са вадили смартфон дето да е конкурентен на андроида и ябълката от н900 кво искат с тая боза симбиън?! Не живеем в 20 век я!
Активен

Recku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
  • Distribution: Debian Stable
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Нокия и М$
« Отговор #5 -: Feb 11, 2011, 22:00 »
Ами нищо ново, ветеран от Микромеките отива на лов, става CEO, след което се връща с пълна кошница. И се действа в посока увеличаване на разпространението на WP7 (The serial shit).
Но по-притеснителното въпросче е какво ще стане с Meego.
Активен

This aptitude does not have Super Cow Powers.

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: Нокия и М$
« Отговор #6 -: Feb 11, 2011, 23:24 »
Надявам се Интел да подемат инициативатa с MeeGo .. По-интересният въпрос е какво ще стане с Qt  ???
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Нокия и М$
« Отговор #7 -: Feb 12, 2011, 00:50 »
 за андроида наблюдения нямам , но за симбиан лошо немога да кажа .
« Последна редакция: Feb 12, 2011, 01:50 от chen_dzen »
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Нокия и М$
« Отговор #8 -: Feb 12, 2011, 02:08 »
Този WP7 е пълна пръчка, момците от Нокия се закопават още повече с него...
Никакъв мултитаскинг, няма безплатна навигация, стора им на 85 % платен ( всичко вършещо някаква работа). Макар, че не мога да не призная, че интерфейса са го издокарали добре и е мнооого мазен и работи по-"мазно" от андроид, но...  :)
А лично аз бях върл фен на нокия до преди година и половина, но просто се наложи да мина на HTC, нокийци замряха тотално...
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Нокия и М$
« Отговор #9 -: Feb 12, 2011, 02:11 »
Че какво му има на Симбиана, бачка си отлично, аз си имам такъв телефон и съм доволен. Играл съм си с телефони с Андроид, и пред Симбиана ми се струва дърво.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Нокия и М$
« Отговор #10 -: Feb 12, 2011, 11:15 »
Blackberry OS е най-смотана .

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Нокия и М$
« Отговор #11 -: Feb 12, 2011, 11:41 »
А лично аз бях върл фен на нокия до преди година и половина, но просто се наложи да мина на HTC, нокийци замряха тотално...
Аз също съм малко с пернишко мислене - ползвам само Нокиа и предпочитам винкела пред всякакви спорове и караници, които да ти съсипят нервите. Но телефоните са ми само за разговори и в тях операционна система няма как да се подкара.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Нокия и М$
« Отговор #12 -: Feb 12, 2011, 13:07 »
Андроид ти се е видял дървен на фона на симбиан ?! WTF man ?! - не знам дали знаеш но симбиан рендира само до 16 fps ако не се бъркам в менюта и десктоп, за това цялото скролиране изглежда грозно, бавно и лагаво ( с изключение на симбиан 3 който е до 60 фпс )
Всяка една програма да се инсталира изисква подписване от автора, което струва пари, което прави наложително заплащането на програмата или то ако тя е безплатна ти трябва да си "кракваш" симбиана и сам да си подписваш програми.
Софта за симбиан който вмомента се мотка вече е под всякаква критика или липсва, ови стор-а както казах е празен и куха пълна с глупости, няма повече от 3-4 полезни приложения.
Визията му е безумно остаряла, от 2003-а насам не виждам промени... с изключение на SE Vivaz...  или леките разлики по десктопа, остава нефункционален за тъч екрани и неудобен, може би с писалка става, но не съм навит всеки път да си вадя клечката и да цъкам с нея по екрана...

В крайна сметка симбиан умря... Дори въпросният симбиан^3 не струва, макар, че е с доста приятна визия на пръв поглед...

Както казах, лично за мен вмомента като интерфейс майкрософтци водят, но не и като функционалност.

Относно блекбери ОС - това ос ли е ?! :D
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Нокия и М$
« Отговор #13 -: Feb 12, 2011, 19:11 »
Не съм казал, че Симбиана е перфектен. Има си недостатъци, но когато си играх с един LG с Андроид 2.2/2.1 първите ми впечатления не бяха в полза на Андроид. Впечатлението ми беше, че Андроида е по-зле от Симбиана. Аз ползвам Symbian S60 5th на Nokia 5800 Xpress Music. Първо Андроида ми се видя грозен като интерфейс, особено началния екран е под всякаква критика с тоя малък таскбар горе и грозния индикатор на батерията. Второ, неинтуитивен, така и след 30мин. разиграване не разбрах това нещо като превключва между приложенията, затваря ли ги или не, въобще не разбрах може ли да се стартират едновременно няколко приложения и да се превключват между тях.

Досега не съм имал никакви проблеми със скролиране на каквото и да било, не знам откъде го измисли това, че е бавно и лагаво.

Относно инсталирането на програми - може да инсталираш каквото искаш, подписано или не няма никво значение. Има си настройки, които задават политиката при инсталирането, аз съм му дал да инсталира всичко. Най-много при инсталирането на приложение да те предупреди, че инсталираш неподписан софт. Досега всичко каквото съм искал да инсталирам съм инсталирал, независимо от източника. Ако имаш все още съмнения, че това е възможно кажи ми коя е програмата, която не може да инсталираш, за да я пробвам и аз.

Не съм имал никакви проблеми с тъч екрана, писалката я ползвам рядко, но не виждам проблем да я ползвам ако ми беше неудобно, вади се за 2 секунди. Ако това го смяташ за проблем, аз не виждам особена разлика с другите смартфони, особено с Андроида. Ако говориш за писането, има си различни типове клавиатури, аз ползвам mini варианта, ако на теб ти е неудобен ползвай Alphanumeric keyboard. На Андроида не забелязах keyboard-а да е много по различен на големина.

За OviStore - не знам точно какви функционалности търсиш от приложенията там, аз си намирам и нужните ми приложения, в крайна сметка не знам каква точно функционалност очакваш от приложения за моб. фон. Повечето приложение/игри и т.н. са ей така да цъкаш нещо. Ако си мислиш, че вършат няква работа или пък ти може да свършиш няква работа на екранчето на смартфона, аз дълбоко се съмнявам. Кое е това приложение или приложения с функционалност, които ги има в другите AppStore дето го няма в OviStore или другите източници на софт за Симбиан? Каква функционалност точно търсиш дето я няма за Симбиан?

Не мисля, че визията на Симбиана е стара, това са много относителни неща. Мен ме кефи, смятам я за стилна и елегантна без излишни натруфени простотии, освен това ми е и удобна, не виждам какво във визията дригите смартфони са по-добри или ти дават повече. Обаче ако тъпаците от Нокиа минат на ВинМоб, наистина или ще мина на Андроид (надявам се до тогава да замяза на нещо и да е достатъчно стабилен), или ще мина на iPhone.

Не знам за теб, но аз имам чувството, че говорим за различни Симбиани.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Нокия и М$
« Отговор #14 -: Feb 13, 2011, 00:29 »
Жалко за qt....дано да го форкнат проекта подходящите хора.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon