п.п. Между другото има една ниша, в която положението не е толкова отчайващо. Това е проектирането на печатни платки. Там KiCAD е на световно ниво и успешно се конкурира с евтиния до средния клас програми като например Eagle. Но там работата е, че ЦЕРН налива кинти. До преди няколко години не беше така.
Да не събуждам стара тема, затова пускам нова.
Доста време не бях ги пробвал тези програми, но тези дни исталирах последната
KiCAD, та да споделя. Нещата наистина са развили много и са професионални. Има библиотеки и документация. *.src.rpm пакета е огромен - 900Mb.
Става за чертане на схеми по подобие на OrCAD и след това от схемата могът да се проектират многослойни платки. Има дори и 3д модел за изглед.
https://kicad-pcb.org/made-with-kicad/Има и друга хубава новина за симулацията на електронни схеми. Особенно за аналоговите.
SPICE програми за симулация е имало още от времето на юниксите. Докато под уиндос имаше графичното PCspice (още от времето на дос-а), под линук съществува само конзолният енджин
ngspice. Та сега вече има пълноценен графичен фронтенд
Qucs-S (S-a означава spice съвместимост), който ползва и е съвместим spice моделите.
https://ra3xdh.github.io/------
За Математически среди там е (почти) зле. Има пълноценен енджин но още няма инегрирана среда по подобие на Matcad, Maple.
Под линукс
Octave пуснаха графичен режим, но той е само обвивка към конзолното оctavе - за да не чукаш наляво надясно. Не е интегрирана среда в която в един документ да се изобразяват и текста и формулите и резултатните графики.
Имам чувството, че нарочно не бързат (или им плащат), за да не подбият големите комерсиални програми.
-------
За Машинните и Архитектските програми нямам предства как е, но верятно там нещата са зле.