Ако разбираш някакъв западен език погледни официалната страница на FreeBSD (
http://www.freebsd.org/ ) и по-специално Handbook-а за подробно описание и разяснение за порт-системата. Съвсем кратко познавателно описание съм сложил и на този сайт в секцията на BSD дистрибуциите (
http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=distro ). Ето и едно малко по-подробно и далеч не изчерпателно
'>:
Порт-системата представлява колекция от инструкции как следва да се компилира всеки един софтуер, портнат за BSD, като едновременно с това се следят и зависимостите му с друг (реквизитен) софтуер. В собствената директория на всеки един отделен порт ще намериш скелета за "построяване" на съответния софтуер. Най-характерните и абсолютно задължителни файлове, съдържащи инструкции за всеки порт са:
Makefile - основен файл (предполагам познат ти от опита ти с Линукс). В него са записани версията на софтуера, който компилираш, ftp/http адресите със сорс кода, реквизитните библиотеки/софтуер, от които се нуждае тъкущото приложение/сървър, различни configure и make параметри, необходимите BSD характерни пачове, пред и постинсталационни инструкции и т.н.;
distinfo - съдържа MD5 чексумите на сорс файла и пачовете към него (понякога и размерите);
README.html - самото име е достатъчно описателно;
pkg-descr, pkg-message, pkg-plist и др. - файлове с различна информация за конкретния софтуер.
Конкретно на въпросите ти - дали може да се ползва без наличието на нет зависи от доста неща. Силата на UNIX/Linux системите е именно когато са в нета, затова въпросът ти е като "Може ли човек да ходи с патерици?". Отговорът е - може, но не много добре. Даден порт може да се инсталира или от готов прекомпилирам пакет, или като сам го компилираш. В първия случай ти трябва самия пакет, във втория сорс кода. Ако имаш едно от двете на CD или на диска си - нямаш проблем, иначе... Освен това без нет не можеш да ползваш актуалните версии на съответния софтуер.
Конкретния ти пример - искаш да инсталираш licq (с licq-qt-gui плъгина). Ако имаш сорса му и тръгнеш да инсталираш, licq порта ще намери сорса (ако е на правилното място - /usr/ports/distfiles ) и ще продължи с инсталацията. След това ще провери дали имаш инсталирани qt библиотеките. Ако ги нямаш ще иска да си изтегли сорса им. Ако нямаш нет инсталацията се прекъсва и ти дава грешка. Ако имаш сорса и на qt (и то не какъв да е сорс, а сорса на конкретна версия с правилна MD5 чексума) ще провери дали имаш инсталиран perl примерно. И така за всеки един пререквизитен пакет, както и за неговите пререквизити... Сам разбираш, че ти трябват доста голямо количество сорсове в наличност или връзка към Интернет.
Когато работиш директно с порт системата и се установи липсата на даден реквизитен софтуер, BSD не ти иска инсталационното CD. Порт-системата ти КОМПИЛИРА портовете, тя не ти инсталира пакети. А на CD-то има пакети (и то не на всичко, в противен случай нямаше да са 2 CD-та (те всъщност са 4, но повече от 2 не са ти необходими, дори само първото ти е напълно достатъчно)). Ако искаш да инсталираш пакети ползвай portupgrade, който ти препоръчах в предния отговор. Иначе, в общия случай, трябва ръчно да добавяш всеки пакет с pkg_add командата и живота ти става доста непривлекателен
'>.
Та ако нямаш qt библиотеките не ти иска CD-то, а гърми с грешка (търси сорсовете, за да ги компилира).
В общи линии така стоят нещата - или ползваш Интернет (и теглиш текущите сорсове или пакети), или както е писал Иполит разглеждаш пакетите на CD-то и добавяш каквото искаш (ако го има).
Дори обаче да имаш Интернет връзка, за да стигнеш до licq ти предстои поне половин ден компилации (ако си с добра машина). Затова по-добре ползвай пакети - хем са по-малки като размер за теглене, хем се инсталират моментално. Недостатък е, че не можеш да си направиш компилационни оптимизации, но за огромната част от софтуера няма и да са ти нужни. И още веднъж ти препоръчвам portupgrade! portupgrade -NPP licq-qt-gui ще ти инсталира от нула licq с всичко необходимо преди него като си тегли готови пакети от нета.
Цитат |
..как да стартирам друг мениджър без да редактирам xinitrc..
..В линукс ставаше така: X & след това export DISPLAY=0 и след това да кажем startxfce4.. |
Прави разлика м/у мениджър на прозорци и десктоп среда '>. Ако ще ползваш XFCE не ти трябват никакви фокуси с export DISPLAY=0 и т.н. Нужен ти е работещ X, след това инсталираш XFCE и по познатия начин - startxfce4. Ако ще ползваш само мениджър на прозорци - тогава трябва да пипнеш ~/.xinitrc.
Стана малко като статия, а не отговор - надявам се да не се отегчиш '>. Ако има още нещо неясно - питай.
Успех!