« Отговор #987 -: Sep 12, 2020, 10:43 »
Компанийте на книга са в този списък заради пазарната им стойност. Продажбите и изобщо бизнеса им, нямат нищо общо. На книга. Манипулации могат сигурно да си правят и сигурно правят.
То и формулата на изчисление на индекса е изцяло върху цената на книжата и дялът им в целия куп на тези петстотин.
Да си кажа, защо този индекс не може да е показател на нищо.
Миналата рецесия, която си беше тежичка, имаше спасителни мерки във вид на финансови инжекции към банките, за да могат те да отпускат евтини кредити, че да се вдигне бизнеса на крака. Е, познайте, какво се случи с почти цялата доза допинг. Евтини кредити се раздадоха и какво направиха компанийте с тях? Започнаха да изкупуват собствените си акции и пазарът тръгна нагоре.
На всеки е ясно, че това не е истинска икономика, защото няма никаква добавена стойност, а само финансови игри.
Сега какво се случва? Същото. Криза, трилиони ще минат през банките, за да могат компанийте и фирмите да получат помощ, за да оцелеят. Но какво се случва отново? Същото? Точно. Големите компании отново изкупуват акциите си и поглеждайки графиката, въпреки, че има двадесет и пет процента безработица, производството е на своя минимум, фондовия пазар хвръкна нагоре отново и акционерите пляскат с ръце. На всичко отгоре, тези акционери могат да вземат дивиденти директно от помощите! И Тръмп е наясно с това и не изглежда да има нещо против.
По-малките? Е, някои собственици си купуват супер луксозни или спортни коли. Или пък имоти. С помощите...
И докато при бившата криза скубенето на коси и срива на цените продължи седемнадесет месеца, а пазарът стигна предишните си нива след четири години, сега сривът стана за три месеца и отне само четири, за да се стигнат предишните нива. Кривата на цените заприлича на шанца за ски скокове.
Няма здравомислещ човек, който да се заблуждава, че такива шокови вълни са нещо нормално или пък, че такова стръмно изкачване, няма да бъде последвано от още по-стръмно спускане към бездната.
Впрочем, Уорън Бъфет също продава инвестициите си и купува злато. А този човек е от старата школа. Той не гледа дневните или часовите графики, а върти телефони, чете новини и анализира. И сега гледа да спаси колкото може пари.
Нещата са прости. Фондовия пазар е една илюзия. Реалноста е друга. Хората имат все по-малка покупателна способност. Без това и движението на парите, което се генерира от простия живот на хората всеки ден, истинска икономика няма. А този поток става все по-малък и акционерите може и да си раздават тлъсти хонорари, но небето ще им се стовари на главите. И те го знаят.
Подозирам, че този "разстеж", който се наблюдаваше досега и може би ще продължи още за малко, е последното плюскане и всеки гледа да се добере до колкото може повече, защото знаят какво се задава. Сривът на тяхната икономика ще е сривът и на долара, а това ще е и сривът на световната икономика. Защото почти всеки търгува с долари. И не може да търгува в момента с друга валута, защото нито една друга валута не е в такива количества. А валута не може да се печата просто така и да дойде от никъде. Е, на теория. На практика може. Особено пък за споменатия долар. От март тази година частичния резерв отпада и банките в САЩ не са длъжни да държат пари в резерв. Което означава, че могат да раздават кредити, колкото си искат, дори да нямат един долар в трезора. Което на практика си е неограничено печатане на пари. Не малко американци вече задават въпроса, ако правителството и банките могат да печатат колкото си искат долари, защо трябва да плащаме данъци? Хубав въпрос. Дали някой от онези там, които са на власт, ще отговори... Ще да е интересен отговор.
А относно намаленото потребление...
Лесно ще го оправят и това. Минимален базов доход. Освен това вече могат и да си печатат пари на воля.
Това, ако не е лудница, не зная, какво друго може да се нарече
Да допълня, защо изобщо го споменавам, след като не бил показател за нищо. Е, не точно за нищо. Показател е за настроението на инвеститорите. За това, каква им е представата за бъдещето. Ами не е добра.