Вместо да се набутва човека с тоя тинкпад и мизерният (да мизерен ще е) екран за 1800 лв. Мога да му продам един Macbook Pro 2017 15".
Има две GPU-та, напомпана i7-ца, 16 ram и NvME което прави около и малко над 2 ГБ/с read/ write. За около 2К ще го пусна.
П.С. Очаквам хейт, ма т'ва е положението.
Набутването с Тинкпад е набутване за най-надеждният лаптоп на планетата. Изключвам онези куфари, които са предназначени да ги блъскаш и тряскаш и с които можеш спокойно една ловна хижа да сковеш и все още да работят.
Имам въпрос. Всъщност няколко... Защо забрави да споменеш, че тъчпада може да умре на случаен принцип съвсем внезапно?
От онези модели ли е, които се прецакват, просто ако отваряш и затваряш дисплея? Което е нормално се случва с всеки лаптоп, след като човек се отдалечи от него ( отварянето и затварянет на дисплея ).
Защо забрави да споменеш за може би най-калпата клавиатура в целия бранш?
И че има шанс да започне да си въвежда произволна бройка символи при единично натискане на клавиш.
Забрави да споменеш за доста шумния вентилатор и че тези машини изобщо нямат добро охлаждане и често са доста жежки.
Да не забравя и безумно скъпия им ремонт, ако не що се случи.
Нещо пропуснах ли?
https://youtu.be/wgeh7ZJRhZU?t=129
Нинам откъде измисли “умиращ тъчпад?!”….Това дори по митовете го няма.
Три години го търкалям, дисплеят и той не е умрял… Иначе съм чувал за по-късият лентов кабел, ама не съм виждам сгънал още.
Отваря се по 5 пъти на ден… иначе и аз съм гледал Луис Розман, ако т’ва намекваш. Ама малко като смъртта от короната, чували сме за умрели, ама не познаваме, или са толкова редки, че се приема по-скоро за мит….
Вентилатора ако го чуеш спрямо тинкпада, ще изхвърлиш леновото и ше го размажеш с чук, явно никога не си сядал на такава машина. Тва, че епъл смятат 98 градуса за нормална температура и чак тогава отварят вентилаторите е друга тема. МакОС идва фабрично с ъндърволт таблица.
Клавиатурата… върши работа, макар и да не е най-удобната.
Ся, да поговорим за хардуер - калибриран P3 дисплей с 500 нита яркост, най-добрият тъчпад сред лаптопите, 3 микрофона с дооста по-прилично качество от конкуренцията, говорителите също все още нямат конкуренция. Бая по-бързо НвМЕ от конкуренцията. Wi-fi с 3 антени(подобен само в най-висок клас дел и ХП, всичко друго е с 2). 4х тъндърболт порта на фулл спийд(40 гигабита) с дисплей, аудио, PD(100W). Бута едновременно 2х5К екрана външно + вграденият, като ако си мераклия можеш да му закачиш и TB GPU. Батерията кара между 5 и 8 часа, два пъти по-тънък от конкуренцията с подобни спецификации. МакОС-а може да е само бонус.
Единственото леново, което може да ти даде нещо подобно е Х1 карбона, напомпан с 4к матрицата, който гони около 7К лв. Или някое от П5х или П7х серийте, ама те са тукмаци и пак са към 6-8К. Съответно там пак нямаш звук и качество в микрофоните. 4К екрана им е сравнително посредствен.
Искаш да говорим за хардуер?
Хайде проучи набързо в интернет, за точността на цветовете при ThinkPad. Някои от моделите им са с 98% точност. Едната ми машина има сензор за определяне на околната светлина и нагажда цветовете на дисплея съответно, така че при всякакво осветление да можеш да виждаш цветовете по един и същи начин. Та не ми сравнявай качество на дисплеите. Всички копуват от два производителя, така че не са само Апъл.
Това, че Апъл смятат 98 градуса за нормална температура изобщо не е друга тема. Ако едва при тази температура се включва вентилатора, това означава, че достигайки 100 ще започне яко да тротва, за да спаси чипа. Два градуса отгоре се качват много лесно. Чонека каза, че ще го използва видеообработка. И какво става с производителността, когато започне да тротва?
Луис Росман изобщо не е като корона вируса. Този човек си изкарва хляба ремонтирайки тези "много надеждни" компютри, като храни още няколко човека и плаща десет бона наем. Сигурно има доста работа. И не зная, колко си гледал от неговите клипове, но сигурно си чул изказванията му за нескопосания дизайн на платките, за чипове, които доказано дават дефект и които не се сменят още няколко поколения машини.
Клавиатурата, ако оставим настрана, че не е удобна, колко струва да се подмени, ако спре да върши работа и нещо ѝ стане?
Дефектите при клавиатурите на тези машини изобщо не са рядкост.
Защо рекламираш най-добрия тъчпад сред лаптопите, след като ще се прави видеообработка и едва ли за това ще се ползва тъчпада? Тъчпад се ползва, когато сядаш някъде навън, отваряш машината и набързо искаш да погледнеш нещо. Никой не работи използвайки тъчпада.
За вентилатора. Имам ThinkPad и вентилатора изобщо не ме притеснява с нивото си на шум. Та точно за това няма нужда да говориш.
Трите микрофона много работа вършат при видеообработка.
Говорителите имат конкуренция и то много добра. В момента пиша от лаптоп, който има говорители на Harman Kardon. Също Леново.
Въпросното бая по-бързо от конкуренцията NVMe CCD запоено ли е за дънната платка и може ли да се подменя при нужда? От собственика, не да го носи в сервиз. Запоено е. Защо ми рекламираш скоростта на CCD което е вече на четири години? Днешните са по-бавни? Какъв е обема но това CCD? 256 ? 512 ? Колко видео ще събере, защото ще се прави видеообработка, нали? И моля те, не ми казвай, че може да се вържат външни устройства, защото тези тъндърболд портове ще принудят човека да си купува някакви донгъли, за да може да върже каквото и да е на тях. Да не им споменаваме цената и на тези нещица. Но на Pro-то може и USB-C да са поставили и дано. Също, CCD-то е на четири години. Колко живот му остава още? И ако е запоено за дъното, къде отиваме с този лаптоп?
И като си говорим за запоени компоненти за дъното, паметта сигурно също е запоена. Успех с ъпгрейда. На моята машина веднага и удвоих паметта още със закупуването, директно в магазина. Тези 16 гигабайта, дето ги хвалиш не са малко, но се чудя, колко ще свършат работа, като се започне с обработката на виео. RAW video с резолюцията на матрицата на дисплея е малко над 22GB за минута. Full HD стъпва на почти 9GB за минута видео.
И да допълня... Изглежда паметта е DDR3, което е чудно, при положение, че повечето машини от такъв клас по това време са оборудвани с DDR4.
Много е важна третата антена за безжичната мрежа. Сигурен съм, че по магазините много от хората, които си купуват лаптоп редовно задават въпраса: Страхотно, обаче имам още един въпрос. С колко антени за wifi е?
Човекът си е сложил ограничение на бюджета 1800 за машина за виеобработка, което е малко, обаче ти ми говориш за два броя външни 5К дисплея
Операционната система не я познавам. Обаче се сещам, как скапаха работата на един от моделите си телефони с един от ъпдейтите на операционната им система, в опит да принудят хората да си купят новото устройство. Изобщо не бих разчитал на компания с подобно отношение към клиентите си. Не, че и Микромеките са стока, но това не ги оневинява
И понеже спомена за X1 Carbon на Леново... За какви седем хиляди лева говориш? За новите машини ли? Като си купувах последната, ги гледах и тях. Започваха на цени от шест бона. Но тук си говорим за машини от 2017 година. Хайде сега, виж колко струва Lenovo X1 Carbon втора ръка от 2017.
Впрочем, за още стотина двеста лева над тези 2000, човек може да си вземе един от споменатите от теб P серия, например с 32GB рам. Далеч по-надеждна машина.
За кой още хардуер на Апъл искаш да говорим? За часовниците? Може би са хубави.
И да вметна още нещо за тази жалка компания. Понеже загледах някакво видео за въпросната машина от 2017 и там споменаха за цялостно алуминиево тяло. Та същото нещо казваха и за друго от моделите им и дано не е този. Оказа се, че изобщо не е цялостно тяло а са две лепени части алуминии. Това води ли се част от хардуера?
Замалко да забравя. Последно, обещавам! Колко вида отверки трябват, за да си отвори човек Макбука и да го почисти?
Относно дисплеят(на моделите преди 2019-та, новите са по-"готяни") ->
ΔE Color 1.4 | 0.59-29.43 Ø5.6
ΔE Greyscale 2.3 | 0.64-98 Ø5.8
99.9% sRGB (Argyll 1.6.3 3D)
77.4% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
86.45% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
99.94% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
563cd/m2 ( няма тинкпад с такава яркост, виж, обаче има Dell
)
Ся, издирваме тинкпад W серии с подобен, мака е с 99.9 % sRGB, W серията е 98 както сам каза. Колор калибратора е екстра, която за повечето хора може да е безсмислена, а и не работи добре. Външен калибратор, обикновено постига по-добри резултати. Разликата с мака е, че цветовият профил ти идва от завода и нямаш нужда от калибриране.
Явно не си наясно с цените на W серийте, които стигат ~7-9 000 лв.
Когато вземах мака, се оглеждах и в тях, ама са тукмаци и реално екрана е... става.
Тия Харман Кардън говорители, съжалявам, че ще го кажа така, но са пърделници и дрънчат на кухо(наистина, само носят едно име, малко като Карл Цайс в Нокийте дето се продават вмомента, има ги, ама са посредствени). Имам 10-на лаптопа с такива в офиса.
Отново опираме, че явно не си сядал на мак произведен след 2017-та.
Забелязах, че не правиш елементарна разлика между Тъндърболт и USB-C, смяташ, че те са нещо различно и не осъзнаваш, че Търндърболта е USB-C. Даже тъндърболт 3 вмомента се превърна в USB-C 4.0. И да, всичко на USB-C работи на тъндърболт. Но не всички тъндърболт у-ва работят на USB-C, защото УСБ-Ц-то стига до 10 гигабита в 3.1 спецификацията и се ползва различен протокол за комуникация с по-малко овърхед, тъндърболта е напомпан до 40гигабита.
Всички макове след 2016-та имат по 4 Thunderbolt порта (4х USB-C + TB)
Имам SSD начукано в китайска кутия на USB-C за 25 лв., скорости на четене 560 на 540 запис. Ползвам го като флашка.
Понеже съм човек, който компилира доста джънк, тегля блу-рей филми по 60-80 гиги и разни подобни, за тия години имам 43ТБ запис и 45 четене, живота на макското NvME е около 750ТБ запис. Явно му остават още бая години.
Smartctl дава, че е изхабено на 3%.
Паметта за 2017-та наистина е ДДР3, обаче е LPDDR3 @2133Mhz, това е практически най-бързата DDR3 памет. Причини за използване - харчи по-малко ток от ДДР4 паметите по това време. Бая по-малко ток, скоростта е сходна.
Относно алуминиевото тяло, цялостно е. Взима се един алуминиев блок и се издълбава, нещо не си разбрал. Само дето има капак отдолу, все пак трябва да се отваря.
Цените за които говоря са нови. Мака съм го купувал за 6667 лв., леново с подобни параметри тогава и по-калпавият дисплей от P7х серията ми го даваха на 7800.
Вмомента мака го давам на 2, леновото и то струва в тоя диапазон.
Разлика, в единият случай влачиш тухла с посредствен екран и се опитваш да правиш видеообработка. В другият случай влачиш нещо което тежи 1.8 килца, понеже е алумин все още изглежда като ново( за разлика от магнезиевото покритие, което се протрива и става лъскаво), получаваш операционната система на която можеш да си буташ целият бизнес софтуер, получаваш почти целият линукски userspace, защото почти всичко линукско се билди и под мак и си свиркаш.
Нещо интересно относно антените. 2 антени на 5 ghz по 433 mbps = 866 mbps. Ся, ти си примерно човек който се занимава с видео обработка и имаш 80 гиги 4К видео, което искаш да се прехвърли, трупута (дано знаеш какво е), при 866 мегабита няма да е повече от 58-60% в добри към идеални условия. Демек много грубо получаваш скорост на трансфер от средно ~50МБ/с
Ся, да добавим още една антена и да го направим 3:3, получаваме 1300 мбпс, пак така вадим едни 40% за овърхед, мисля, че вече сам можеш да сметнеш.
Тия 80ГБ с тия 50 МБ/с, сам сметни колко време ще се мятат.
При 1300 мегабита, ако не ползваш противоположната посока на трансфер, можеш да стигнеш ~100МБ/с.
И да, хората които прехвърлят големи файлове, гледат много внимателно с колко антени е лаптопа, щото от сбора им зависи и скоростта на трансфер. Тъндърболта също е полезен, можеш да закачиш 10GBps dongle с размера на пакетче дъвки
Тия лаптопи с М1 чиповете дето гледаш и 8те гиги рам, ще те учудят как могат да реенкодват 8K HDR видео по-бързо от i9-ка с 32 гиги рам. Видеа по въпроса и обяснения бол. (ще дам жокер - имат ASIC-и)
Кефа струва пари.
@Go_Fire, съжалявам да го чуя! Извинявай! Около мен няма такива, както и при познатите на мойте познати(слава богу!).
P.S. забравих да добавя, ако клавиатурата се емне, епъл ти покриват 4 години безплатна замяна.( out of warranty)
Ъпгрейд на рамта -> това не е машина с Windows, мемори мениджъра работи по коренно различен начин, до момента съм я пълнил само като пусна по 4 виртуалки едновременно ( две с 4 рам и 2х3), като честно казано не съм усетил драма в работата на машината, просто vmware-a почва да реве, ако искам да заделя повече.
Ако ми трябваше, щях да си го купя с 32гиги...