« Отговор #1527 -: Jun 27, 2023, 09:50 »
Забравих най-често срещаната дума, която на всичкото отгоре си е литературна — врява със значение глъчка.
=*=
Когато обявих преди два дни българо-русофобите за лишени от умствен потенциал, не бях прав. Ето, един от най-известните е Огнян Дойнов, ъ-ъ-ъ Евгени Дайнов. Човека е професор по политология. Някой може ли да каже копче на това? Взел си е професурата съвсем редовно. Един Тагарев и той е професор.
Така, че капaцитет и потенциал имат. Друга е болежката им. Те са плиткоумни.
Умеят да мислят, но не мислят на дълбоко и в перспектива за бъдещето.
Аз мога да се асоциирам с този начин на мислене. Той е лесен и приятен. Не следва главобол.
Нима не е така?
Всичко, което може да се сетите и искате, идва от Съединените щати. Искате жи-си-ем, имате го. Дънчици на Версаче? Интернет? Шарени таблетки за весели нощи? Бричица? Кайве?
Всичко, което се сетите до препарат за тоалетни чинии, иде все от там. Всяко хубаво нещо в днешната цивилизация е с произход от там или понастоящем е тяхна собственост.
То може да е произведено в Китай или Индонезия, но само толкова. Причината да съществува е, защото трътлест, нисък и плешив банкстер от Wallstreet с дебела пура е решил това нещо да го има.
Как да не заобичаш Америка? Свобода, рокендрол, нови спортове с полувремена по четиридесет минути и публика, небостъргачи и самолети. Пищност и красота.
Само дето САЩ е далеч и на друг континент. До преди броени векове не сме подозирали, че съществува. Колумб тръгнал да дири Индия, ама се сблъскал с друг континент и нарекал местните индианци. Не е знаел на къде е тръгнал, не е разбрал, какво е открил, сбъркан по европейски модел. Но пък е останал в историята, че може да чупи яйца. Колко показателно за живота му?
Сега нека си видим нашата кочинка. До нас са ориенталските братя, които още не са се ориентирали, зелки ли ще режат, модерно общество ли ще стават. До тях — Византийците. Отврат! А за капак над нас една, пияна, мърлява мечка, която ще ни задуши.
Кое от това не е ясно?
Трябва да си луд да не се страхуваш от мечката и да се вардиш от ермалкия с ятагана.
Много хубаво, само дето всичко това е привидно.
Америка е страхотно място, но там се развиват английски нрави. Детска болест, ще премине, ще изчезне скоро, но докато се махне? Кой нормален човек иска да си има работа с англичани?
Не познавам човек да е общувал с тях и да не бяга с крещене в обратна посока. И все пак Америка си остава далеч, няма, какво да свърши за нас, пък и не иска.
Мечката е зле, за каквото и да помислиш. Българин едва ли ще издържи и седмица живота на средния руснак. Колкото и да сме хрисими, бихме вдигнали бунт.
Не искаме Русия. Повече от ясно е. Казвал съм, че на сън да ме бутнеш и че се провикна — Да живее Америка, к*р за Путин!!!
Само дето и това е грешно условие. Никой не очаква от нас подобни неща. Ние няма да станем американци, няма да станем и руснаци. Ние сме си българи с всичките недостатъци на това ни положение и няма да се променим особено, ако не смятаме да се преселваме за постоянно по техните земи. Докато сме тук, ще сме, каквито сме и ще кретаме бавно.
Тогава защо ни е да обичаме Русия и да не се страхуваме от нея?
Класическата им литература е добра, но тежка и с прекалено много думи. Кой ще седне да я чете. В днешно време и „Тримата мускетари“ с продълженията от по двадесет и десет години, никой няма да седне даже да прелисти.
Музиката не е лоша, балета е жесток, Балшой театър е-е-ех. Ама това е за аристократи. Кога за последно ходихте на опера или балет?
Имат най-добрата шахматна теория, ама тая игра я убиха компютрите. И не е за всеки, отново. Казвам го със съзнанието, че единия от синовете ми е не лош шахматист и телефончето му позволява да играе срещу целия свят.
Горе-долу тук свършва всичко добро.
По социалистическо време се разправяше под сурдинка, че руснаците правят добре само две неща — водка и оръжия. Водката доста отдавна я демитологизираха. Все пак руски бандюги внасят руска водка и н'рода я е опитвал.
С оръжията нещата също се видяха, че не са добре. Научно-техническия прогрес при тях направо спихна. Не стихна, а спихна. На онова време изоставаха, но се мъчиха нещо. Сега са го ударили на уволнение.
Стигна се до там да им се подиграват, че свалят атмели от перални, за да си ги слагат в калибрите и искандерите. Без да я вярно (за няколко стотинки би било малоумие дори за тяхното ниво) е крещящо показателно за състоянието на оръжията им.
А пък английските ракети разказаха играта на Крим. Очертава се англичаните да спечелят и втората, Кримска война. Почти успяха. Малко им трябва.
Ега ти и военоморското страшилище. С прашка можеш да го обстрелваш.
Не, че русофобите биха стигнали чак до тук в размишленията си, но и да стигнат пак не се очертава нещо положително, за което да се хванат.
Все още ще са на тезата — Америка ни даде Виагра и презарвативи, а Русия — Сталин.
Макар точно в българския контекст, добре, че ни дадоха Сталин, та да ни има и да пишем на български против Русия. Но това е друг въпрос.
И когато преди малко твърдях, че трябва да се мисли в дълбочина, до някъде визирах и този въпрос. Ние не падаме от Луната. Живота на планетата не започва вчера.
Русия е тази, която осигурява съществуването ни като държава. Затова трябва да я обичаме. Тъпчем Дунавската равнина и се чипкаме в моренцето, оти Русия е казала, че го иска.
Ама брат, там помниш ли децата на цар Петър, па чича им Самуил, ала-бала. Първо това са събития от преди десет-единадесет века. Русия те първа се е създавала. И ако трябва да гледаме исторически¹, това е Украйна, а не Русия. Но това е измъкване. Украинци или руснаци, те са били едни изпълнители. Наемници. Проблема пак е идвал от василевса. Не са го решили и не са виновни те. Всички проблеми на България, винаги са произлизали от едно място — Гърция и посестримата ѝ Македония. Щото нали помним, че онзи е василевс, ама по народност е македонец, а тогавашните ни обичат точно, колкото и днешните.
Искаме, не искаме съдбата ни е пряко привързана с тази на Русия. Ако тях ги удрят и нас ще ни заболи. Ако те напредват, влачат и нас след себе си. Това е.
Заставайки срещу тях, заставаме срещу собствения си интерес. Нищо не можем да спечелим, но може да загубим всичко.
===
¹/ Историческия поглед е обратното действие на анахронизма. Историка пренася сегашни концепции в миналото. Погледнете който да е труд на който и да е историк, на какъвто и език. Може да спорят за всичко, но този шаблон е при всички.